Kimler İmplant Yaptırmalı?

İmplant kimler icinİmplantlar herkes için uygun olmayabilir. İyi bir genel sağlık durumunuz,sağlıklı dişetleriniz ve implantları desteklemek için çenenizdeki kemiğin yeterli olması gerekmektedir. Tedaviniz yapılana kadar dişhekiminizi veya uzmanınızı birkaç defa görmeye gönüllü olmalısınız ve implantlarınıza iyi bakmalısınız. Ek olarak,implantlar yenilenen diğer çeşit dişlerden daha pahalıdır.

Diş impantları için bir aday olup olmadığınızı belirlemek için,implantoloji hakkında deneyimli bir dişhekiminin tavsiyesini aramak önemlidir. Dental implant prosedürü,cerrahidir. Bu yüzden, özellikle bu konunun cerrahisinde deneyimli dişhekiminin tavsiyesini aramak önemlidir.

Hasta ayrıca 60 farklı implant çeşidinin olduğunun farkında olmalıdır ve eğer onarım için farklı bir dişhekimine giderse,o dişhekiminin kullanımı olmayabilir veya önceki dişhekiminin kullandığı implantlarla sınırlı deneyimi olabilir.

İmplant prosedürü,eksik dişlerin yerine konması için gerçekleştirilir.İmplantlar,ergenlikten sonra kemiğin büyümesi tamamlandığında herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir.

Aktif diyabet,kanser veya periodontal hastalık gibi bazı tıbbi durumlar,implant gerçekleştirilmeden önce tedavi gerektirebilir.

İmplant adayı olup olmadığınızı değerlendirmek için kemik yoğunluğunu ve miktarını belirlemenin gerekliliği kaydedilmelidir.Bazı durumlarda,eğer periodontal hastalığa bağlı kemik kaybı varsa implantlar tavsiye edilmeyebilir ve kemiğin yeniden oluşumu veya greftlemeye aday değilsinizdir.Bazı durumlarda , bir sentetik kemik, sığır kemiği veya kendi kemiğinizden türetilen kemik grefti implant için gereken desteği sağlamaktadır. Sigara ve immonusupresif kullanan kişilerde yüksek implant başarısızlık oranının meydana geldiğini kaydetmek önemlidir.

İmplantlar kemiğe bağlandığından dolayı,implantlara bağlanan suni dişler doğal dişlere çok daha benzer ve doğal dişler gibi davranır.Fakat implantlar doğal dişler kadar güçlü değildirler. İmplantlarınızı çok dikkatlice fırçalamalı ve dişipi kullanmalısınız. Nazik olun,fakat implantınızın her bölgesini fırçaladığınızdan emin olun.Ucunda uzunca kılları olan diş fırçası implantlarınızın arkasını fırçalamanıza yardım edebilir. Günde en azından bir kere çok dikkatlice diş ipi kullanmalısınız.İmplantın dişetiyle birleştiği yerde (dişeti çizgisi) ipi nazik kullanmalısınız.